Rozhovor o Banátu

Přidáno 8.3.2013. Zařazeno v Archiv názorů

http://www.festivalbanat.cz/shoe-cut-hudba-banatu-dostava-jiny-rozmer-20130307

Kapela ze Slavkovského lesa u Karlových Varů se chystá na banátský festival podruhé v řadě, díky loňským technickým potížím s elektrikou vystoupili Shoe cut až brzy ráno, to však nikomu nezabránilo skvělému mejdanu a nominací na rok 2013. Vyzpovídali jsme proto osobitého frontmana Pavla Krugera.

 

1. Pavle, jak bys zhodnotil loňskou festivalovou premiéru?

 

Hodnotíme ji velmi pozitivně i přes četné komplikace a nepřízeň osudu. Pro nás byl Banát jako zjevení, autentický svět, kde v člověku promlouvá určitá zapomenutá část duše, která se ozývá až po vypnutí mobilů a počítačů. Nemáme rádi „fastfoodový“ festivaly zaměřený na výdělek, jsou jako supermarkety. Ale v Banátu jsou lidi jinak naladění. Hudba v horách Banátu dostává jiný rozměr a hodnoty se tam v člověku trochu přeskupí. Vrátí se ke kořenům a zjistí, že punk a DIY je výchozí a základní přirozený stav lidské kultury, kultura není spojena s civilizací a obchodem, ale s lidskou podstatou. Je to základní potřeba člověka tryskající z jeho nitra.

 

2. Jaký ohlas měl vůbec minulý ročník a jak na něj reagovali známí a kamarádi, s vámi se vypravila do Banátu poměrně početná skupina fanoušků?

 

Jelo s námi docela dost fanoušků a festival se jim moc líbil bez výjimky. Jen z nich do našeho koncertu vydržela opravdu menšina. Byli opravdu unavení a nevydrželi čekat, až se opraví elektřina. Hodně lidí a kapel mi taky psalo a chtěli vědět, jak se tam dostat. Odkázal jsem je na Tebe.

 

3. Loni jste díky technickým problémům vystoupili až brzy ráno, jak na vystoupení vzpomínáte, asi to bylo pro vás hodně specifické vystoupení?

 

My jsme zvyklí, zpoždění dosáhlo několika hodin a většina lidí odpadla. Ale my jsme dali do našeho vystoupení všechno a byl to jeden z našich nejlepších výkonů. Věřím tomu, že nejlepší jsou koncerty, kde jsou okolnosti proti člověku a on musí vyvinout velikou energii, aby to překonal. Pak je to víc než napapaný břicho a odpočinutý tělo. Ty extrémní podmínky člověka vybičujou až za to, co považoval za svoje hranice. Je to určitá forma meditace, jako když člověk nosí kameny v holých rukách. Máme rádi výzvy a s touhle jsme se poctivě poprali a zbylí lidé nás za to odměnili. Byli jsme snad jediná kapela, co roztančila místní holky. Byla to paráda. Tím nechci říct, že bychom odmítli letos nějaký lepší čas :-)

 

4. Které kapely tě v letošním line up zaujali?

 

Legendy. Musím se přiznat, že letos mě line up oslovil mnohem víc než minulý rok. Pro nás pamětníky určitě Blue Effect, pro nás punkový duše určitě Už jsme doma a Wohnouti patří podle mě taky k tomu lepšímu ze současné scény. Navíc nás může příhoda Homoly z Ukrajiny dost poučit. No a nejvíc mě samozřejmě potěšila opětovná účast skupiny Shoe cut. To jsou moji miláčkové, hlavně basák a bubeník..

 

5. Na konci minulého roku jste vydali nové album Lickin your eye, jak bys ho zhodnotil a kolik z něj představíte na svých koncertech?

 

Album jsme tentokrát dělali mnohem poctivěji, hodně jsme si hráli s grafikou a digipack se otevírá do kříže. Je to tentokrát nejen hudba, ale i výtvarné dílo. Obrázky malovala akvarelem jedna moc šikovná kamarádka. Co se týče hudby, je to taky posun. Album je stylově rozprostřenější a víc písničkové. Hostem je tentokrát opět Tomáš Zeman na klávesové nástroje a také Anna Vávrová – zpěv. Dívčí hlas je skutečně nový element, který by koncerty asi neunesly, ale na albu jsme si to dopřáli. Taky jsme využili nový způsob financování. Platili to kamarádi, rodiny a známí, kteří mají rádi naši hudbu a jsou napsáni na bookletu. Nemuseli jsme nikomu lézt do řitě ani nikoho prosit. Přispěli nám skalní fanoušci a za to dostali třeba 10 CD. Rychleji a jednodušeji se to tak dostává k lidem a půlka nákladu (500ks) už je pryč. Hřeje mě pocit, že tolik lidí má naše nové CD.

 

6. Na závěr – čím bys nalákala fanoušky k účasti na letošním festivalu?

 

Pokud chcete zažít skutečně autentický zážitek a jste srdcaři, jestli chcete vidět svět, jak vypadal před sto lety, slyšet hudbu v kulisách rumunských hor, jestli chcete pomoct s realizací festivalu svým nadšením, jestli chcete nechat chvíli civilizaci za zády a vypnout si telefon, jestli chcete zapochybovat o hodnotách, tak jak je má postavena naše společnost a jestli chcete zažít tornádo a sundavat svou karimatku z vrcholku stromu a nechat odletět své slipy do neznáma – přijeďte do Banátu

 

Reakce: 2 »

2 reakce/cí pro “Rozhovor o Banátu”

  1. krtinec napsal:

    Nezapomenutelné! Díky

    • kokot napsal:

      Děkujeme a nezapomeneme, vzpomínky jsou to nejhezčí, co člověku zůstává. Zbytek je dočasný a mizí jako páraOdkazující stránky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>