Raadya

Přidáno 30.1.2011. Zařazeno v Info

6-string bass guitar, vocal, tuka-tuka

dsc0192Lůno

Radek Pelc (pelcík, pelcíno, ráďa) pochází z K. Varů, kde v roce 1980 vypadl z lůna své matky (pravděpodobně s časovou ztrátou, která ho provází dodnes). Již v porodnici začal „první jam session“ s budoucím karlovarským raperem Robertem Koryčánkem. Jelikož Ráďův otec Jindřich „Erik“ Pelc působil ve známé jazzové formaci Brigáda bratří Pelců, hudební masáž mu byla od raného dětství spolehlivě servírována na podpultových „elpíčkách“ ve formě všelijakých fúzí jazzu, popu, bluesu, rocku apod. V útlém dětství se v obývacím pokoji potkával se známými muzikanty jako je např. Pavel „Bady“ Zbořil, František Raba, Jiří Koptík, František Kučera, Karel Cába, bohužel – bohudík nebyla tato potenciální protekce do světa profesionálů nikdy využita.

Přehrávky

Prvního a posledního hudebního vzdělání se mu dostalo na ZUŠ ve „Šmeralce“ v oboru hra na klavír pod vedením „akademické“ klavírní virtuózky pí Růžičkové. Pod diktátem této vynikající „klasičky“ se postupně vytrácela chuť k jakékoliv hře na cokoliv. Po nuceném vystoupení na přehrávkách s puchýři na rukou a opakovanými poznámkami „improvizace jen za odměnu“ nebylo možné dokončit 1. cyklus. Společně s dalším pobuřujícím žákem Petrem Synkem si vynutili odchod z tohoto uměleckého zařízení a v budoucnu zavzpomínali v garážové punkové bezejmenné formaci. Na gymnáziu se pak Radek při hodinách hudební výchovy dobrovolně ujal doprovodné kytary populárních písní a spolu s „profesorem“ Veličkou oprášili spoustu zajímavých akordů. V tomto období vznikla také pionýrská nahrávka Tašovické produkce „Snaha byla“, ve které je zachycena řada zajímavých hudebních i nehudebních profilujících se osobností.

mg_3043Poezie

Životním posláním byla zcela jistě spolupráce s básníkem Lukášem Bujnou (dnes farářem Lukášem Janem Bujnou), kdy vzniklo nespočetné množství autorských čtení v západočeském a středočeském kraji v mnoha hudebních provedeních. Časem se tato spolupráce přesunula na církevní půdu do bohoslužebných obřadů – varhany jsou mocným nástrojem vyvolávajícím vždy něco. Několik autorských čtení doprovázeli ve společném projektu také Martin Bárta (bicí) a Ondřej Ferus (kytara), dnes aktivní motorkáři. V rámci autorských dnů v K. Varech, při setkání poetů, byli Radek a Jindra Pelcovi osloveni básníkem, kytaristou a saxofonistou Martinem Kašparem k projektu zhudebnění několika autorských děl – zde byl počátek vzniku kapely PelMel, kde se Radek vyhnul držení třetí doprovodné kytary hrou na baskytaru a už ji nepustil. Skupinu doplnil zkušený bubeník Václav Vejvoda z kapel houslové éry Jindry Pelce. Ke vší škodě se z tohoto období nedochovala žádná nahrávka. Převtělením této kapely, jejíž kapelník, zakládající člen a poeta Martin Kašpar odložil kytaru a ságo a založil rodinu, vznikla skupina Nechte ho ležet (NHL) s kytaristou Radkem Štočkem. Od té doby se skupina začala věnovat ryze sklepnímu umění a jak postupně zrála, nechala ležet spoustu hudebních nápadů až přezrála. Na přelomu roku 2008/2009 se poprvé objevila na veřejnosti, v roce 2010/2011 se začala věnovat pouze ležící studiové činnosti.

Acoustic Noise

V silně poetickém období byl Radek při vystoupení kapely PelMel v ostrovském klubu Točna osloven Edou Bartůškem z bývalých Hybrid Funky k založení nového akustického projektu s rockovou energií. Zrodilo se tak uskupení s názvem Acoustic Noise, kde však skutečné akustické kytary Edy Bartůška a Romana Teistlera nakonec tlačila el. Ráďova baskytara a Drum’n’Bass-ové bicí Ládi Wernera. Tento vskutku hrdinný projekt absolvoval několik divokých koncertů včetně akce v kostele sv. Petra a Pavla Československé církve husitské, z které byl pořízen živák. Nakonec však rozhodla původní Edova představa rockové hudby v akustickém provedení, od které se tato existující skutečnost poněkud odklonila neřízeným směrem.

dsc0190But a fly

V podstatě průběžně „odjakživa“ se po různých odmlkách Ráďa setkával s kamarádem z dětství Tomášem Zemanem (zemák), kdy při zajímavých jam sessionech mapovali svůj hudební růst. Po jedné z odmlk se dokonce oba setkali na koncertu skupiny „Burn The Bitches“, ve které Zemák působil společně s Ondrou Ferusem, Bártisem a Vondrem s kterým také několikrát jamovali. Při pozdějších setkáních hledal Zemák baskytaristu do odkvetlého projektu Hoody hype. V té době se Ráďa zhlédl v bezpražcové pětistrunce, s kterou se do vznikajícího projektu odvážně pustil. Nečekal však tak muzikantsky náročné období pod palbou desítek akordů a měnících se tónin Pavla Krugera okořeněné dokonalou produkcí a detailní analýzou basových partů Tomáše Zemana. Pro začínajícího bezpražcového baskytaristu to byla miska vah, zda se nevydat jinou progresivní cestou k možnému úspěchu či alespoň nalezení jakési vnitřní rovnováhy. V tomto projektu s názvem But a fly byla vyvažujícím klenotem zpěvačka Petra Batlová, která také odvážně plula mezi minulostí a současností. Po přísných beatech s náročným programingem se objevil bubeník Cyril Lojda, který projekt odlehčil mladickou nesvázaností. Vzhledem k dlouholeté spolupráci zakládajících členů se tento nadějný sladký projekt postupně rozplynul v duchu jeho názvu. Do tohoto období absolvovali Radek a Jindra Pelcovi řadu vernisáží s řadou hostů a řadou umělců. Na umělecké rauty se skutečně nedá zapomenout…

Shoecut

Po nějakém čase začal Radek spolupracovat opět s tentokrát „velkým“ Pavlem Krugerem, nejdříve ve sboru Církve československé husitské v Sokolově s farářem Lukášem Janem Bujnou na svátostných bohoslužbách, kde volné improvizace na stoleté harmonium a příčnou flétnu vytvářely vskutku mimotělní pohnutky. Ve zkušebně (doma) však kluci nezapomínali na své harmonické nástroje a toasting. Vzniklo mnoho zajímavých tracků, na kterých je znát Pavlův posun v editaci hudby, ale pořád chyběl ten nejlepší úder v regionu, který teprve přinesl mlaďounký jinoch „malej“ Pája Židlický, který dokázal rozeznít i metalový virbl Amati. K takovému projektu bylo nutné pořídit 6-ti strunný pražec s pořádným výkonem…

Ukázka tvorby projektu NHL s otcem Jindřichem – bluesovým kořenem

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.
Reakce: Closed